Eski Başkanlar

 • Prof. Dr. Ragıp ÜNER
 • Dr. Zülfü Sami ÖZGEN
 • Prof. Dr. Orhan ÖGER
 • Dr. Hamdi AÇAN
 • Prof. Dr. Nusret KARASU
 • Prof. Dr. Özay SEZER
 • Ord. Prof. Dr. Tevfik SAĞLAM


  Prof. Dr. Nusret KARASU

  Prof. Dr. Nusret KARASU 1902 yılında Erzurum'da doğdu. İlk ve Orta öğreniminden sonra Tıp Fakültesine giren KARASU 1926 yılında Askeri doktor olarak mezun olup, Ankara Cebeci Askeri Hastanesi'nde göreve başladı. Genel kurmay Daire Tabipliği, Harbiye Dairesi Tabipliği, 189. Alay Komutanlığı Tabipliği yapan KARASU İstanbul Gülhane Hastanesinde dahiliye ihtisası yapmış, uzman olarak Ankara Cebeci Askeri Hastanesinde, Erzurum Mareşal Çakmak Hastanesinde çalışarak 1943 yılında profesör olmuştur. Ankara Gülhane Hastanesinde profesör olarak klinik şefliği yapan Prof. Dr. Nusret KARASU , Ankara Gülhane Hastanesi Direktörlüğünü de yapmıştır. Daha sonra Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinde göreve başlayan KARASU 1949 yılında Fakültede Fitizyoloji kürsüsünü kurmuştur.

  Türkiye'de başarı ile yürütülmüş olan veremle savaşın liderlerinden olan Prof. Dr. Nusret KARASU , mahalli Verem Savaşı Derneklerinin üst kuruluşu olan Türkiye Ulusal Verem Savaşı Derneğinin kuruluşunda büyük emeği geçmiştir. 1952-1954 yıllarında Ankara Tıp Fakültesi Dekanlığı yapın KARASU , Sağlık Ve Sosyal Yardım Bakanlığı, Kızılay Genel Başkanlığı, Türkiye Ulusal Verem Savaşı Derneği Başkanlığı, Kızılay Genel Başkanlığı, Türkiye Ulusal Verem Savaşı Derneği Başkanlığı, Ankara Veremle Savaş Derneği Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur. 1973 yılında emekli olan Nusret KARASU 'nun tıbbi, koruyucu hekimlik, mediko-sosyal ve araştırma konularında 200'ü aşkın yayınlanmış tebliğ, makale ve eseri vardır.

  Prof. Dr. Nusret KARASU 1975 yılında Hacettepe Üniversitesi Şeref Doktorluğu, 1984 yılında TÜBITAK Hizmet Ödülü verilmiştir.

  Bir süredir rahatsız olan KARASU tedavi görmekte olduğu İbni Sina Hastanesinde vefat etti. Prof. Dr. Nusret KARASU'nun cenazesi 17 Ağustos 1987 Pazartesi günü Ankara Maltepe Camiinden öğle namazından sonra kaldırılmıştır.

 • Bu site Doç. Dr. Şeref Özkara'nın katkılarıyla hazırlanmıştır.
  sorularınız için: ozkaraseref@yahoo.com
  Adres: Türkiye Ulusal Verem Savaş Dernekleri Federasyonu
  Ziya Gökalp Cad. Sağlık 2. Sokak 63/10 Kolej/Ankara
  Tel:0 312 4319335
  Faks:0 312 4333214

  tarafından geliştirilmiştir